PostHeaderIcon NOVÁ ROZHLEDNA NA HRANIČNÍM VRCHU U MĚSTA ALBRECHTICE

Nová rozhledna na Hraničním vrchu 527 m.n.m. vznikla spojením dvou již  nepoužívaných​ telekomunikač​ních věží, které město odkoupilo za 1000 Kč.  Město Albrechtice rozhodlo upravit je novými prvky ocelových konstrukcí a přestavět na unikátní objekt rozhledny. Projekt byl zpracován v roce 2009  projektantem Rudolfem Honem. Poté začala složitá jednání jak a kde získat potřebných 6 mil. Kč na její výstavbu. Nejvýhodnější finanční možnosti nabízel Operační program příhraniční spolupráce ČR-PL. 2007 – 2013, kde výše dotace  činila 90 % . Podmínkou však bylo vytvoření podobného projektu i na polské straně. Díky dlouholetým dobrým vztahům se dokonce našli dva partneři, město Biala a klášter Františkánů v Glogowku.

Vznikl unikátní projekt „Slezsko bez hranic – rozhledny a vyhlídková místa“ jehož cílem je rozšíření nabídky cestovního ruchu v Česko-polské příhraniční oblasti. Vznikly tak tři nové turistické cíle. V Biale zrekonstruovali historický vodojem a v Glogowku,  v klášteře Františkánů bude otevřena astronomická observatoř a stálá historická expozice Glogowku a kláštera.

Ve Městě Albrechticích za minimálních nákladů pak vznikla rozhledna originální koncepce se dvěma vyhlídkovými plošinami propojených lávkou ve výšce 25 m. Rozhledna stojí na Hraničním vrchu 527 m.n.m., v těsné blízkosti hranic Česka a Polska. Je vysoká 25 metrů a má 149 schodů.

Slavnostní otevření pak proběhlo v úterý 4.10.2011.  Z rozhledny lze za normální viditelnosti vidět do vzdálenosti cca 20 km. Je z ní rozhled do všech stran. Je odtud dobrá viditelnost na Krnov se Cvilínskou rozhlednou, na Jeseníky s rozhlednou na Biskupské kupě, i daleko do polských rovin. Zhruba jednou za měsíc se naskytne jedinečný výhled na Beskydy, Ostravu, kterou identifikujete podle televizního vysílače Hošťálkovice a Opole, které poznáte podle velké tepelné elektrárny.

Rozhledna Hraniční vrch slouží veřejnosti bezplatně a nemá žádnou obsluhu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dostanete se k ní pokud pojedete od M.Albrechtic po Osoblažské ulici, kolem fa Dakon na Piskořov

Mapa:


Zobrazit místo Rozhledna na Hraničním vrchu – Město Albrechtice na větší mapě

3 Responses to “NOVÁ ROZHLEDNA NA HRANIČNÍM VRCHU U MĚSTA ALBRECHTICE”

 • employee napsal:

  Věta hodná zápisu do „Guinnessovy knihy světových rekordů“:
  „Z rozhledny lze za normální viditelnosti vidět do vzdálenosti cca 20 km. Je z ní nádherný rozhled do všech světových stran v okruhu 365 stupňů.“!!! Česká republika, má jedinečnou možnost získat – díky této rozhledné – prvenství v náhledu do „paralelní dimenze…
  P.S.: „Nešla by ta kravina opravit???“

 • employee napsal:

  Hele, Mikeska,
  to Ti to není ani trochu blbý? Třeba jenom říci: „Díky za upozornění???“. Jo, jo, jak říkával pan farář: „Hovado zůstane hovadem, i kdyby ze stříbra žralo…!“.

 • Petr Mikeska napsal:

  Ale no tak, proč tak zostra :) , samozřejmě, že díky za upozornění „)

Reagovat

Musíte být přihlášen, pokud chcete vložit komentář.

NAVRCHOLU.cz