Stojany na kola s uzamykatelnou vložkou

Stojany se v Krnově začaly objevovat v roce 2004 v rámci projektu prevence kriminality. V Krnově můžete spatřit tyto stojany
Uzamknout lze všechny běžné typy kol, včetně například i dětských a skládacích.(Foto 2)

V těchto dnech (konec Ledna 08) obdrželi všichni prodejci kol v Krnově od města Krnova zdarma několik desítek zámků do bezpečnostních stojanů na kola. „Zámky, které společně s informačními letáky a dalšími propagačními materiály prodejci přibalí zákazníkům, kteří si u nich zakoupí nové kolo, mají zvýšit zájem Krnovanů o používání bezpečnostních stojanů. Ty umožňují uzamčení kola za rám k pevné konzole pomocí odolného uzávěru, který je přímo součástí stojanu. Toto řešení prakticky znemožňuje krádež odstaveného kola,“ uvedl manažer prevence kriminality Tomáš Kolárik. Zámek si mohou lidé koupit uprodejců kol nebo v Informačním centru na Hlavním náměstí rovněž zakoupit. Zámek značky FAB 2004
(3. bezpečnostní třída) stojí kolem 180 korun a značky SAVE 40 kolem 60 korun.

Funkce stojanu je následující. Předním kolem najedete do stojanu. Kolo opřete rámem o pevnou konzolu a rám obemknete otočným třmenem, jehož konec zajede do pouzdra zámku. Zasunutím vyjímatelného zámku do pouzdra ve stojanu je třmen zajištěn a tím je blokováno celé kolo (návod v pdf).

Třmen je vyroben z masivní oceli a zámek je možné volit z několika typů až po bezpečnostní třídu 4 (odolný proti rozlomení, vytržení, vyhmatání a odvrtání). (Foto 3)

Účelná konstrukce stojanů VELOCK umožňuje použití i klasickým způsobem, kdy je kolo zamčeno k pevné konzole běžným velozámkem, nebo je odstaveno zcela bez uzamčení.

Stojany, pokud jsou volně přístupné, může používat každý, kdo si opatří uvedený zámek
(není součástí stojanu).  K zámku je nabízen i jednoduchý držáček k upevnění na kolo.
Stojan je svařen z masivního materiálu a je opatřen zakrytými montážními otvory pro kotvení k podkladu. Antikorozní ochrana je zajištěna opískováním a nástřikem vypalovací práškovou barvou komaxit.

V Krnově tyto stojany můžeme najít u Městského úřadu (Hlavní náměstí), Dům Evropy (Hlavní náměstí), Informační centrum (Hlavní náměstí), Městský úřad (u Domu služeb na Vodní ulici), u Základních škol (Smetanův okruh, Dvořákův okruh, Janáčkovo náměstí, Žižkova ul.), Středisko volného času Méďa, (Dobrovského ul.), Polikliniky (Náměstí Hrdinů), Koupaliště (Petrovická ul.), Katastrálního úřadu (U Požárníků), Tržnice (Náměstí Minoritů), Městského hřbitova, Startovacích bytů (Albrechtická ul.100a), u bytové jednotky (Albrechtická ul.39b) a u Kina Mír.
Počet bezpečnostních stojanů se bude průběžně navyšovat.

Vložený zámek pro bezpečné uzamčení kola typu FAB 2004 a SAVE 40 lze zakoupit v Informačním centru v Krnově (Hlavní náměstí 25) a v prodejnách s cyklistickým zbožím, označených tímto logem(Foto 4) Stojany Velock dodala firma Tano technik, www.tano.cz (patentovaný chráněný výrobek)

MsoNormal“>Informační brožura vydaná městěm Krnov – k dostání v Informačním centru (Hlavní náměstí): (kliknutím na foto jej zvětšíte)

< PTEJTE SE, ODPOVÍDEJTE ZDE… )
Další možností, jak se bránit zlodějům kol v Krnově, je zaregistrování kola v databázi Městské policie Krnov a jeho označení vypískovaným kódem, který se přelepí viditelnou samolepkou s upozorněním, že toto jízdní kolo je vedeno v evidenci městské policie. Majitel, který si takto nechá označit své kolo, obdrží evidenční průkaz jízdního kola s evidenčním číslem a podrobným popisem kola. VÍCE…