V jížní části mikroregionu Krnovska na severní straně najdeme obce Linhartovy, Česká Ves, Hošťaltálkovy, na západ Krasov, Čaková, Zátor, na jihu Lichnov, Brantice, Býkov, Úvalno a na západ tvoří  státní hranicí s Polskem.

Odkazy: charakteristika a mapa regionu,

Zajímavosti, památky,.. –  na interaktivní mapě (viz úplně dole)

AKCE:

Akce na Linhartovském zámku – www.zameklinhartovy.cz

Pouť k Panně Marii Sedmibolestné Krnov-Cvilín – www.doo.cz/…

POZVÁNKY:

-

ČLÁNKY:

Krnovsko…aneb výlet přes tři rozhledny a jednu hradní zříceninu – www.alena.ilcik.cz/…

Publikace v pdf (čeko-polská jazyková verze)

Církevní a židovské památky v regionu Krnov-Glubczyce-Prudnik

Památky v regionu Krnov-Glubczyce-Prudnik

Aktivní dovolená v regionu Krnov-Glubczyce-Prudnik

Pravidelné akce v regionu Krnov-Glubczyce-Prudnik

Vesnická turistika, agroturistika, ekoturistika

Zámek v Linhartovech

Linhartovský zámek stojí na místě bývalé vodní tvrze, která byla roku 1588 za Haugviců z Biskupic přestavěna na renesanční čtyřkřídlý zámek. V druhé polovině 17. století byl zámecký objekt už značně zchátralý. Noví majitelé Sedlničtí z Choltic začali s generální přestavbou do barokní podoby. Za dobu svojí existence zámek několikrát zchátral a byl upravován. Vedle zámku se rozkládá zámecký park se spoustou zajímavých okrasných dřevin. V současnosti je zámek zrekonstruován, ale bohužel se z původního interiéru moc věcí nedochovalo. V době od června do září na něm nyní probíhá řada kulturních událostí a neustále se měnící expozice zaujme pokaždé. Aktuální expozice najdete zde…

zámek LinhartovyOtevírací doba:
Červen: so – ne: 11.00 – 17.00 hod.
Červenec až Srpen: pá, so, ne: 11.00 – 17.00 hod.
Září – 20. Října : so – ne: 11.00 – 17.00 hod.
Budete-li mít zájem si zámek prohlédnout mimo otevírací dobu (minimální počet 20 osob) kontaktujte p. Jaroslav Hrubý: 554 652 241, 728 323 270, e-mail:hruby@zsma.cz
Vstupné: děti 20 Kč, dospělí 40 Kč
Foto: www.zameklinhartovy.cz/…
Jak ho najít: Zámek se nachází v těsném sousedství polských hranic, které zde tvoří říčka Opavice. Naleznete jej na půli cesty mezi Krnovem a Městem Albrechticemi, na vedlejší silnici, blízko řeky a hraničního mostu. Zámek je v těsné blízkosti cyklotrasy č.55 a Slezské magistrály.
Odkazy: www.zameklinhartovy.czwww.osoblazsko.cz/…www.hrady.cz/…www.atlasceska.cz/…
Kolo: silniční, cross, MTB
Cyklotrasa: značená č.55 (Jeseník-Krnov-Opava) a neznačená Slezská magistrála
GPS: S 50°08’21.00, V 17° 36′ 53.22
Odkaz na mapu - google.commapy.cz (také fotomapa)

Projížďky na koních a ponících v Krásných Loučkách (stáj Paradise)
Milovníci hipoturistiky si přijdou na své v Krásných Loučkách kde se nacházejí jezdecká centrum organizující projížďky na koních a ponících pro úplné začátečníky, jakož i parkurové disciplíny pro pokročilejší jezdce, westernové akce.
Tel.: 602 557 783, E-Mail: atmhydros@seznam.cz
Jak jí najít: Jízdárna se nachází po levé straně ve směru Krnov – Město Albrechtice, najdete ji na začátku krásných Louček na levé straně.
Odkazy: www.krnov.mic.cz/…
Kolo: silniční, cross, MTB
Cyklotrasa: přes Krásné Loučky vede cyklotrasa č.55
GPS: S 50°7’16.88, 17°38’17.30
Odkaz na mapu - google.commapy.cz (také fotomapa)

Chářovský park – Krnov

Chářovský parkPark založený v roce 1899 na území tehdejší obce Chářová (Krotendorf) tzv. Okrašlovacím spolkem, byl později často řazen  k dendrologicky nejvýznamnějším  parkům na Krnovsku a Bruntálsku.
Po předchozích ztrátách patří i dnes Chářovský park k pozoruhodným parkům, roste zde řada zajímavých taxonů dřevin, zejména jehličnatých. Návrh sortimentu nových výsadeb ve zpracovaném realizačním projektu, má udržet dřívější sbírkový charakter (především jehličnany a rododendrony s azalkami). Chářovský park má dnes rozlohu 2,2 hektaru, charakter parku i podmínky pro růst dřevin ovlivnil zakladatel vybudováním atraktivních vodních ploch – kaskády jezírek napájených z řeky Opavy mlýnským náhonem. Je v něm vybudována síť cestiček i mostků k překonávání vodních ploch.
Foto: www.toulky.estranky.cz/…
Otevírací doba: otevřeno celoročně
Jak ho najít: Park se nachází na u cyklotrasy č.503 za (před) železničním viaduktem
Odkazy: www.krnov.cz/…,
Kolo: silniční, cross, MTB
Cyklotrasa: značená č.503 (Krnov-Leskovec n.M-Kružberk-Starý Jičín)
GPS: S 50°4’52.43, V 17°41’5.22
Odkaz na mapu - google.commapy.cz

Rybník na Ježníku – Krnov- Ježník

Malý rybníček v krásném lesnatém prostředí, kde se nabízí možnost rybaření a příjemného posezení na Rybářské baště.
Jak ho najít: Na konci Krnova směrem na M.Albrechtice odbočte doleva směr Ježník a pokračujte bez odbočování vilkovým Ježníkem. Baštu najdete po levé straně

Rozhledna na Ježníku – Krnov

Pokud si budete chtít prohlédnout okolí města Krnova z větší výšky, určitě navštivte novou dřevěnou rozhlednu. Rozhledna je vysoká 17,5 metrů a je postavena na vrchu Vyhlídka (558 m n. m.) (dříve Melzerberg) tyčící se západním směrem od Krnova, v místní části Ježník. Původní rozhlednu, která byla zničena během druhé světové války a v sedmdesátých letech zcela zanikla, se nepodařilo zachránit. Na základě dochovaných fotografií vznikl nový projekt a nová stavba z modřínového dřeva byla otevřena 8.září 2001. Rozhledna se tyčí do výše 17,5 metrů, přičemž vyhlídkový ochoz, kam vede 62 schodů, se nachází 14 metrů nad zemí. V pořadí je to již třetí rozhledna postavená na tomto místě, první byla postavena v roce 1894, druhá ve dvacátých letech minulého století a třetí v roce 2001. Z rozhledny je výhled do širokého okolí. Východním směrem je zajímavý pohled na město Krnov, cvilínskou rozhlednu i zříceninu Šelenburk (Cvilín), za pěkného počasí můžete jihovýchodně zahlédnout i Beskydy s Lysou horou. Na západ se rozkládá pohoří Jeseníků s nejvyšším vrcholem Pradědem. Severozápadně se rozprostírají Město Albrechtice s Hynčickou hornatinou a Jindřichovskou pahorkatinou a severně uvidíte Linhartovy, Chomýž a část Polska.
Otevírací doba: rozhledna je celoročně otevřená a volně přístupná
Jak jí najít: Na konci Krnova směrem na M.Albrechtice odbočte doleva směr Ježník a pokračujte několik kilometrů bez odbočování vilkovým Ježníkem až na konec městské části k plicnímu sanatoriu. Zde pokračujte pěšky po červené značce na vrchol kopce. Od silnice vede po chvíli trasa po kamenité cestě do prudkého kopce.
Odkazy: www.krnov.cz/…www.jeseniky.net/…www.rozhledny.com/…,
Kolo: po odbočku na Ježníku silnice, cross, dále MTB
Cyklotrasy:
GPS: S 50°5’49.02, V 17°37’51.17
Odkaz na mapu - google.commapy.cz

Přírodní památka Staré hliniště – Krnov

Přírodní výtvor nacházející se severně od Krnova v opuštěném jámovém hliništi bývalé cihelny, o celkové rozloze 4,39 ha. vyskytují se zde někteří vzácní živočichové, zejména obojživelníci: čolek velký (Triturus cristatus), čolek obecný (Triturus vulgaris), čolek horský (Triturus alpestris). V místě se nachází i středisko ekologické výchovy
Jak jí najít: Přírodní památka Staré Hliniště se nachází 2,5 km severozápadně
od centra Krnova. Pojedete-li po Petrovické ulici směrem k celnici, k cíli vás navede směrovka (ul. Petrovická 251). Na mapěortofotomapa

Staré hniliště Krnov

Odkazy: www.rymarovsko.cz/…www.nature.cz/…,
Kolo: k areálu silniční, cross, MTB, po areálu pěšky
Cyklotrasy:
GPS: S 50°6’26.88, V 17°41’38.44
Odkaz na mapu - google.commapy.cz

Budova – Středisko volného času Méďa – Krnov (bývalý Střelecký dům)

Volně stojící budova s bohatou sochařskou a štukovou výzdobou, je dílem významného architekta Leopolda Bauera (1872 – 1938) z roku 1906 – krnovského rodáka.V přilehlé zahradě najdete dětské průlezky, v budově je cukrárna.
Jak jí najít: pokud odbočíte vlevo za obchod Max Orion (pokud jedete od Opavy tak na začátku krnova), nebo vpravo (na konci Krnova), tak po cca 300metrech přijedete k budově.
Odkazy: www.svcmeda.cz
Kolo: silniční, cross, MTB
Cyklotrasy: Budova je výchozím i konečným místem cyklistických tras (č.503 a č.55)
GPS: S 50°5’11.57, V 17°42’45.40 (kraj budovy)
Odkaz na mapu - google.commapy.cz

Cvilínský kopec nad Krnovem
Vrch jménem Cvilín se zvedá na jihovýchodním okraji Krnova a vyznačuje se dvěma vrcholy. Na vzdálenějším Zadním Cvilínském kopci se nalézají zříceniny stejnojmenného hradu (nebo také Šelenburk), zatímco temeno Předního Cvilínského kopce zdobí monumentální stavba barokního poutního kostela sv. Kříže a Sedmibolestné Panny Marie. Na Zadním Cvilínském kopci najdete zřícenina hradu Šelenburk.
Ke kostelu vede 4 km dlouhá zelená turistická stezka ze železniční stanice Krnov přes město. Ke kostelu se také můžete dostat po barokním schodišti o 222 stupních. Stezka vede dále ke zřícenině hradu Cvilín. Na vrchu Cvilín najdete také naučnou stezku.

Rozhledna na Cvilíně – Krnov
Cvilínská rozhledna (nebo také Liechtensteinova) se nachází na stejnojmenném kopci, nad městem Krnovem v nadmořské výšce cca 410 metrů nad mořem. Z kamene a cihel zděná stavba rozhledny byla postavena r.1903 Moravskoslezským sudetským horským spolkem podle návrhu architekta Ernesta Latzela. Současná výška je 29,1 m. Původně nad schody pokračovala věžička. Po válce byla věž opravena, ale věžička byla odstraněna. Rozhledna nabízí rozhled na masiv Hrubého Jeseníku (za pěkného počasí lze vidět až Praděd), Zlatohorskou vrchovinu, do Polska, Opavské nížiny i na celého okolí Krnova, na Úvalenskou rozhlednu, na zříceninu Šelenburg, Petrův rybník
Kolem rozhledny prochází zelená turistická značka vedoucí od hlavního nádraží v Krnově
Rozhledna otevřena od května do října denně od 10:00 do 17:00 hodin.
Jak jí najít: Na Opavské ul. u obchodu MaxOrion odbočte (doprava – od Bruntálu, doleva – od Opavy) a pokračujte podle směrovek „Cvilín“. Po asi 200 metrech projedete kolem Domů dětí a mládeže (DDM) (křižovatka cyklotras č.55 a 503) a pokračujete do kopce až ke kostelu Sedmibolestné Panny Marie. Zde odbočte doleva a asi po 250 metrech (horší cesta) narazíte na rozhlednu. Od DDM vede cyklotrasa č.55 na kopec Cvilín, ale na křiž. pokračuje doprava, zato k rozhledně pokračujte do kopce vlevo.
Až na rozhlednu vede od hlav.nádraží v Krnově zelená turistická značka.
Otevírací doba: Od května do října denně od 10:00 do 17:00 hodin (
Odkazy: www.krnov.cz/…www.jeseniky.net/…www.hrady.cz/…http://itakura.kes.vslib.cz/…,www.rozhlednyunas.cz/…www.atlasceska.cz/…
Kolo: ke kostelu silnice, cross, MTB, od něj cca 250m cross, MTB
Cyklotrasa: přes kopec vede značená cyklotrasa č.55, která ke konci kopce pokračuje mírně doprava, přičemž cesta k rozhledně zatáčí vlevo k vrcholu kopce.
GPS: S 50°04’55.92, V 17°43’22.80 ( nadm.v. 440.90 m)
Odkaz na mapu - google.commapy.cz, / 3D pohled z rozhledny

Poutní kostel Panny Marie Sedmibolestné na Cvilíně – Krnov
Nachází se nad městem Krnovem na jeho jihovýchodním okraji, na tzv. Předním Cvilínském kopci v nadm. výšce 440,9 m n.m. (Pata rozhledny je ve výšce cca 436 m n. m.). Tvoří spolu s rozhlednou dobře viditelnou dominantu města, kde se ve starověku nacházelo hradiště. Jednolodní sálová stavba monumentální koncepce se dvěma věžemi postavená krnovskými minority v letech 1722-8 bratři Gansovými podle projektu George Friedricha Ganse. V r. 1786 vykoupen krnovskými měšťany před nařízenou demolicí. R. 1795 znovu otevřen. V r. 1945 vážně poškozen a následně nákladně opraven. Poslední oprava proběhla v roce 1999.
Průčelí je zdobeno obrazem Panny Marie Pomocné. Loď s valenou klenbou s výsečemi lemuje po obvodu sled malých kaplí. Během roku se zde konají poutě k Panně Marii Sedmibolestné.
Jak jí najít: Na Opavské ul u obchodu MaxOrion odbočte (doprava – od Bruntálu, doleva – od Opavy) a pokračujte podle směrovek „Cvilín“. Po asi 200 metrech projedete kolem Domů dětí a mládeže (DDM) (křižovatka cyklotras č.55 a 503) a pokračujete do kopce až ke kostelu. Od DDM vede cyklotrasa č.55 na kopec Cvilín, ale na křiž. pokračuje doprava, zato ke kostelu pokračujte do kopce vlevo.
Až ke kostelu vede od hlav.nádraží v Krnově zelená turistická značka.
Poutě: začínají 30. 4. a končí dušičkovou poutí na počátku listopadu. Mše sv. v tomto období (mimo poutě) jsou každou nedělí v 10.00 hodin.
Hlavní pouť je v neděli blíže k svátku Bolestné Panny Marie (15. 9.).
Mariánské svátky (poutě) se slaví v neděli blíže k svátku, mše sv.: 8.00, 10.00 hodin.
M
še: svaté každou neděli od 10 hodin
Adresa: Konvent Minoritů, Štursova 2 , Krnov, telefon: 554 611 799
Odkazy: http://krnov.minorite.cz/…www.ado.cz/…www.hrady.cz/…www.osoblazsko.cz/…,www.tourism.cz/…
Kolo: silnice, cross, MTB
Cyklotrasa: přes kopec vede značená cyklotrasa č.55, která ke konci kopce pokračuje mírně doprava, přičemž cesta ke kostelu zatáčí vlevo k vrcholu kopce.
GPS: S 50°04’48.53, V 17°43’16.54
Odkaz na mapu - google.commapy.cz

Zřícenina hradu Šelenburk (Cvilín, Lobenstein) – Krnov
Zřícenina středověkého hradu Cvilína (Šelenburku) se nachází na zadním Cvilínském kopci. Hrad byl vybudován na místě prehistorického sídliště lidu popelnicových polí. Mohutná obvodová hradba téměř čtvercového jádra dosahuje šíře až 4 metrů a na jihozápadní straně je prolomena vstupním portálem jádra. V jeho jižním koutě stojí torzo mohutného bergfritu o průměru 14 metrů. V jeho těsném sousedství odhalil archeologický výzkum ve skále vylámanou studnu. Na protější straně nádvoří stál nejstarší palác, ze kterého se dochoval valeně klenutý suterén. První jasné doklady o existenci hradu máme z roku 1253, i když některé prameny jej kladou ještě o čtvrt století zpět. Hrad je pravděpodobně zeměpanského založení, brzy na něm však zdomácněli příslušníci rodu Benešoviců. Krále Vladislav, který V roce 1493 udělil Krnovsko i s Cvilínem v léno Janovi ze Šelmberka na Kosti. Šelmberkové v následujících letech hrad výrazně přestavěli (odtud pochází novější název hradu Šelenburk). V 17. století byl hrad opuštěn. Velkou ránou pro něj znamenala stavba silnice roku 1861 na kterou bylo rozebíráno zdivo hradu.
Z hradu bergfritového typu se dochovali příkopy a valy, obvodová hradba vysoká až 8 metrů, zbytky kleneb paláce a budov, torzo velké válcovité věže (průměr 12 m) a základové zdivo obytných budov. Asi 400 metrů od zříceniny hradu je zbytek předsunutého opevnění – tzv. Švédské šance.
Vzdálenost: vlakové nádraží Krnov Cvilín zhruba 4,5km, bus (Opavská ulice) zhruba 3,5km.
Jak jí najít: Až na hrad vede od hlav.nádraží v Krnově zelená turistická značka.
Na Opavské ul u obchodu MaxOrion odbočte (doprava – od Bruntálu, doleva – od Opavy) a pokračujte podle směrovek „Cvilín“. Po asi 200 metrech projedete kolem Domů dětí a mládeže (DDM) (křižovatka cyklotras č.55 a 503) a pokračujete do kopce až ke křiž.. Na ní pokračujte doprava, (ke kostelu a rozhledně vede cesta do kopce vlevo). Po asi 300 m. odbočte po červené turistické značce doleva a po necelých 100 metrech pokračujte lesem po zelené tur.značce až ke zřícenině. (Po turistických trasách je cesta vhodná min. pro crossové kolo)
Otevírací doba: zřícenina je celoročně a volně přístupná
Foto: www.zregionu.cz/…,
Odkazy: www.jeseniky.net/…, http://hrady.dejiny.cz/cvilinwww.hrady.cz/…, www.osoblazsko.cz/…,http://sweb.cz/milan.kosulic/naucna_stezka/cvilin/cvilin2.pdf
Kolo: cross, MTB
Cyklotrasa: přes kopec vede značená cyklotrasa č.55, která ke konci kopce pokračuje mírně doprava (vlevo vede cesta na vrchol kopce). U směrovníku vede cyklotrasa rovně, vaše cesta pokračuje po červené turistické trase doleva.
GPS: S 50°04’08.08, V 17°43’40.02
Odkaz na mapu - google.commapy.cz

Naučná stezka LČR Krnov-Cvilín

Stezka začíná u Penzionu pod Šelenburkem u u jihovýchodního okraje města Krnov.
Stezku tvoří dva okruhy – základní okruh asi 4 km (pro pěší 2 hodiny cesty), který přes vrch Cvilín, podél Hájnického potoka a přes zastávku č. 11 se vrací zpět k výchozímu bodu, a větší, který není uzavřený a od ukázky č. 10 (asi uprostřed okruhu) pokračuje už jen jako zelená turistická značka do Úvalna přes vrch Strážiště s rozhlednou.
Navštívíš zříceninu hradu Šelenburk, kde je krásná vyhlídka daleko do Polska.
Na stezce nás čeká historie území, všeobecné informace o lesním ekosystému, řádném hospodaření v lesích a ekologie.
Počet zastávek: 11 Zaměření NS: lesnictví, příroda, ekologie Témata zastávek: 1. Úvodní 2. Zřícenina hrad Šlenburk (Cvilín) 3. Rostliny 4. Ptáci 5. Mokřad 6.Vodní ptactvo 7. Člověk a les 8. Podrostní hospodaření 9. Mravenci 10. Motýli 11. Zvěř .
Délka trasy: základní okruh asi 4 km, pro pěší 2 hodiny cesty. Uprostřed okružní trasy je odbočka k dalším 2 zastávkám v délce asi 2 km, která pokračuje jako zelená turistická značka do Úvalna přes vrch Strážiště s rozhlednou. Náročnost: střední, části trasy vedou po značených cyklostezkách. Na stezce je zřícenina hradu Šelenburk a dětské lesní hřiště. U každého zastavení je kryté přístřeší s možností odpočinku, občerstvení.
Jak jí najít: začátek je u Penzionu pod Šelenburkem (ve směru na Opavu za dopravní značkou „Konec obce“ odbočka vpravo do kopce na polní asfaltku (směrem od Opavy vlevo), před vrcholem kopce je penzion s parkovištěm). Od DDM vede cyklotrasa č.55 přes vrch Cvilín, která vede blízko stezky (po stoupání na Cvilín, zde vede cyklotrasa po rovině). Mimo cyklotrasu se nesmí po stezce pohybovat na kolech.
Odkazy: http://pruvodce.turistik.cz/…, podrobněji o jednotlivých zastávkách najdete pod ikonky pdf – viz výše.
Kolo: silniční, cross, MTB
Cyklotrasy: poblíž prochází cyklotrasa č.55 (na vrchu Cvilín)
GPS: S 50°4’27.00, V 17°43’14.94 (začátek trasy)
Odkaz na mapu - google.commapy.cz

- Krnov – centrum:

Nynější hlavní náměstí, je historickým jádrem, kde se křížily obchodní cesty na Opavu a do Olomouce. Město uzavíraly tři brány – Horní, Hlubčická a Opavská a bylo obklopeno hradbami, které dal znovu vybudovat v 1. pol. 16. století markrabě Jiří. Původně zde bylo čtyřhranné tržiště s nepříliš rozvinutou uliční sítí, které bylo později zastavěno domovními bloky do dnešního nepravidelného tvaru. 3D pohled na náměstí

Židovská Synagoga – Krnov

Krnovská synagoga byla postavena roku 1871 stavitelem Ernestem Latzelem. Bývalý židovský templ je jedinou v historické podobě dochovanou a turistům přístupnou synagogou v Moravskoslezském kraji. Je to jedna z pouhých dvou staveb v Česku s dochovanými arabskošpanělskými interiéry. Budova je 17 metrů široká a 24 metrů dlouhá. Dvě věže čtvercového půdorysu 5×5 metrů jsou přibližně 22 metrů vysoké. Severovýchodní věž synagogy nabízí nádherný výhled na střed města. Přístupná je skrze jihovýchodní věž točitým dřevěným schodištěm. Hlavní vchod je z jihozápadního rohu z Barvířské ulice Exteriér objektu je neorománský. Uvnitř převládají maurské architektonické prvky. Návštěvníka zaujmou podkovovité oblouky vyřezávaného loubí nad ženskými balkony a hnědočerveně laděný kazetový strop. Tento styl od středověku používali tzv. sefardští Židé.

Prohlídkové hodiny (Duben – Listopad)  (aktualizováno 2015)
Prohlídkové hodiny – vždy v celou hodinu
Pondělí: 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00
Úterý:  10:00, 11:00, 13:00, 14:00
Středa: 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00
Čtvrtek: 10:00, 11:00, 13:00, 14:00
Pátek: 10:00, 11:00, 13:00, 14:00
 
Prohlídkové hodiny (Červen – Září)  - navíc také víkendové prohlídky
Sobota: 13:00, 14:00, 15:00
Neděle: 10:00, 11:00, 13:00, 14:00
 
Kontakt: Tomáš Sedlák (průvodce)
Tel: 608 64 34 87
Email: synagogakrnov@email.cz
 
Vstupné: 
nad 18 let (plné) – 50 Kč
studenti SŠ a VŠ, 6-18 let, senioři na 65 let (sníženévstupné) – 20 Kč
rodinné vstupné (2 dospělí a max. 4 děti – 250 Kč
děti do 6 let, držitelé průkazu ZTP a ZTP-P, pracovníci FŽO a NPÚ, – zdarma

Foto: http://www.krnovska-synagoga.cz
Jak jí najít: Synagoga se nachází na nároží ulic Soukenické a Barvířské za budovou České pošty (blízko centra)
Odkazy: http://www.krnovska-synagoga.cz
Kolo: silniční, cross, MTB
GPS: S 50°5’22.76, V 17°42’27.54
Odkaz na mapu - google.commapy.cz

Radnice se spořitelnou – Krnov

Radnice byla vystavěna v letech 1901 až 1903 v tehdejší době populárním neobarokním slohu se secesními detaily na místě původní renesanční radnice ze 16. století. Stavba byla realizována Ernstem Latzelem a Aloisem Geldnerem podle projektu Moritze. Dvoupatrová trojkřídlá budova ukončená mansardovou střechou je svým hlavním průčelím s osovým hlavním vstupem v bohatě řešeném portále otočená směrem k jihu. Západní krátké křídlo je na severu ukončeno šesti patrovou věží, kde poslední patro tvoří vystouplý ochoz s nárožními arkýři. Celek věže zakončuje vysoká valbová střecha ukončená lucernou. Krytina střechy je zajímavě barevně vyskládaná. Vsoučasnosti zde sídlí Městský úřad Krnov.
Několik let na to v letech 1906 – 07 podle projektu Franze Blasche byla k budově přistavěna nepravidelná trojkřídlá dvoupatrová budova městské spořitelny. Secesní barokizující velmi výstavná budova s bohatě členěnou fasádou tvoří s budovou radnice jeden stavební blok.
Jedná se o významnou urbanistickou dominantu krnovského Hlavního náměstí.
Jak jí najít: Budova se nachází přímo v centru města a určitě ji nepřehlédnete.
Odkazy: www.hrady.cz/…www.tourism.cz/… – radnice, www.tourism.cz/… – spořitelna
Kolo: silniční, cross, MTB
GPS: Městský úřad: S 50°05’23.06, V 17°42’12.43, spořitelna: S 50°5’22.68, V 17°42’21.79
Odkaz na mapu - google.commapy.cz

Měšťanské domy na Hobzíkově ulici (Krnov)

Pochází z 2. pol. 16. a ze 17. století, z období, kdy byl Krnov rezidenčním městem knížete krnovského – Jiřího Hohenzollerna. (viz foto níže – pred zámkem)

Zámek – Krnov

Nesourodý soubor budov ve východním oblouku městských hradeb. Pevnostní městský zámek nepravidelného půdorysu se dvěma baštami oddělený od města příkopem byl postaven v renesančním slohu v letech 1531 až 1534. V té době vznikla i požární zeď s průjezdem (kamenný portál) a arkádovou chodbou, zdobenou sgrafity. Areál se rozrůstal dostavbou dalších převážně administrativně hospodářských budov. Prováděli se četné demolice a přestavby, zvláště po požáru v roce 1779 (projekt vypracoval architekt lichtenštejnského stavebního úřadu Jan
Kryštof Fabich, uskutečnil ho krnovský stavitel Heinrich Haucke), v 19. století (v letech 1839-43) bylo zbořeno předsunuté opevnění a zasypán příkop, v roce 1886 přestavěno křídlo vysunuté do náměstí a zejména ve 20. století zasypán náhon, zničeny interiéry hlavní budovy, kompaktnost celku narušena prolomením dalších dveří do hradebních zdí. Nanádvoří je začátek knížecí chodby a arkády s hodnotnými sgrafity a reliéfy. Zámek je nepřístupný
Odkazy: www.osoblazsko.cz/…www.hrady.cz/…
Kolo: silniční, cross, MTB
GPS: S 50°5´21.90, V 17°42´2.60
Odkaz na mapu - google.commapy.cz

Koncertní síň Sv. Ducha – Krnov

Počátky gotického kostela sahají do 13. století. Zdi zdobí vzácné fresky z konce 14. století a malby z druhé poloviny 15. století. V současné době slouží tyto prostory jako městská koncertní síň s mistrovskými varhanami krnovské firmy Rieger-Kloss. V objektu mohou návštěvníci mimo jiné obdivovat také unikáty z krnovského muzea.

Prohlídka: po domluvě tel. nebo ústní v TIC Krnov, Hlavní nám.25, Krnov tel.: 554 614 612. 3D pohled na síň

Odkazy: www.osoblazsko.cz/…
Kolo: silniční, cross, MTB
GPS: S 50°5’27.54, V 17°42’23.25
Odkaz na mapu - google.commapy.cz

Kostel Nanebevzetí Panny Marie s klášterem minoritů – Krnov

Kostel: Rozlehlá trojlodní stavba ve zdivu z poloviny 14. století. V písemných pramenech se poprvé uvádí v roku 1358 jako fundace pánů z Krnova a Lobensteina (Úvalna). Dějiny kostela Narození Panny Marie jsou spojeny s klášterem. Kostel postihly požáry i různé přestavby. Výzdoba dnešního kostela je rokoková a pochází z šedesátých let 18. století. Především impozantně na návštěvníka působí fresková výzdoba pocházející od malíře Josefa Sterna. V době stoleté nepřítomnosti minoritů, z kaple byl zřízen šenk a z kostela sýpka. V klášteře se nacházela také mincovna. Po návratu minoritů v roce 1623, vše bylo obnoveno a opět začalo sloužit svému původnímu účelu – bohoslužbám a pastoraci věřících.
Klášter: Podle tradice klášter vznikl v roce 1273. Trojkřídlá dvoupatrová trojtraktová budova konventu kolem obdélného nádvoří byla přistavěna ke kostelu v letech 1720 – 1739. V přízemí křížové a valené klenby s výsečemi, v patře chodby s valenými klenbami, světnice s plochostropé. Refektář s bohatou štukovou výzdobou a nástěnnými malbami Franze Antonína Sebastiniho z roku 1780. V chodbě zbytky malby z konce 19. století. Od 60. do 90. let 20. století byl klášter využíván jako hotel s nezbytnými úpravami a nevzhlednou přístavbou. Na konci druhé světové války klášter byl dosti poničen a v roce 1950 byl zabrán státem a činnost Řádu byla zakázaná. Od 60. let byl klášter využíván jako hotel. Po jednačtyřiceti létech v roce 1991 klášter se stává opět majetkem Řádu (Minoritů).
Velké škody napáchala povodeň v roce 1997. Díky vydatné finanční pomoci Ministerstva kultury ČR kostel je v současnosti restaurován.
Dnes je v areálu kláštera sídlo konventu minoritů s možností ubytování. Je také přístupno v návštěvních hodinách.
Jak ho najít: Kostel s klášterem se nacházi v stojí v jihovýchodní části centra města, kousek od informačního centra.
Adresa: Konvent Minoritů, Štursova 2 , Krnov, telefon: 554 611 799
Odkazy: http://krnov.minorite.cz - kostelklášterwww.tourism.cz/…www.hrady.cz/…
Kolo: silniční, cross, MTB
GPS: S 50°05’23.17, V 17° 42′ 20.89
Odkaz na mapu - google.commapy.cz

Chrám sv. Martina s dvěma věžemi pevnostního charakteru, z nichž jedna byla částí městského opevnění. Jeho součástí byla i tzv. Švédská zeď z 16. stol. s Neptunovou kašnou z r. 1818.

Farní kostel Sv. Martina – Krnov
Monumentální trojlodní architektura ze 14. století (postavena na místě kostela upomínaného v roce 1281), se dvěma věžemi pevnostního charakteru (v jižní dochovány zbytky nástěnné malby – postava světce), které byly dostavěny v roce 1554 Thomasem Stegmannem a Benediktem Sorgenfreyem. V polovině 16.století byla přistavěna kaple sv. Kříže a ve 2. polovině 16. století sakristie s oratoří v patře. Po požáru v roce 1779 se původní klenby zřítily, následné opravy a úpravy spojené s dostavbami provedl krnovský stavitel Heinrich Haucke do roku 1784 (nové klenby, okna, hudební kruchta, schodišťový přístavek, polygonální nadstavba věží s volutovým štítem mezi nimi, zazděný jižní portál. Koncem 19. století přistavěna novogotická západní předsíň a osazen vnější portál kaple.
Jak ho najít: kostel se nachází v severozápadní části centra Krnova.
Kolo: silnice, cross, MTB
Otevřeno: při bohoslužbách
Odkazy: www.hrady.cz/…www.krnov.mic.cz/…,
Kolo: silniční, cross, MTB
GPS: S 50°5’25.52, V 17°42’3.53
Odkaz na mapu - google.commapy.cz

Městské hradby – švédská zeď
Krnov bylo opevněno již od 2. pol. 13. stol. Opevnění doplňovaly 3 brány. Kolem r. 1529 zesíleno. 1669 Krnov barokně opevněn. Dochovány krátké úseky u zámku a tzv. Švédská zeď. Jedná se o krátký úsek někdejší hradby nadstavěný renesanční nástavbou v podobě lunetového cimbuří. Jde o pozůstatek tzv. knížecí chodby ze zámku, vybudované v letech 1523 – 43.
Jak je najít: nachází se západně (cca 100m) od farního kostela sv. Martina
Kolo: silnice, cross, MTB
Odkazy: www.hrady.cz/…
Kolo: silniční, cross, MTB
GPS: S 50°5’25.42, V 17°42’0.23
Odkaz na mapu - google.commapy.cz

Evangelický kostel – Krnov
Kostel postavený v novogotickém slohu v letech 1901-1903 podle návrhu architekta Franze Blasche s funkcí urbanistické dominanty. Věž kostela vysoká 52 m stojí v jeho ose, na východní straně. Jedná se o trojlodní stavbu s polygonálním závěrem. V letech 1975 – 1978 byl kostel renovován.
Patří k významným stavbám pozdně romantické a neogotické architektury města.
Jak ho najít: kostel se nachází v nevelkém parku na Husovo náměstí, jen asi 500 m západně od centra Krnova.
Kolo: silniční, cross, MTB
Otevřeno: při bohoslužbách v neděli 9.45 hod.
Web: http://krnov.evangnet.cz
Odkazy: www.hrady.cz/…www.krnov.mic.cz/…http://krnov.evangnet.cz
GPS: S 50°5’25.2, V 17°41’41.09
Odkaz na mapu - google.commapy.cz

Muzeum praček, valch a mandlů – Hošťálkovy-Vraclávek

Sbírku už přes 17 let dává dohromady Libor Hajda. Dnes už má ve své stodole rozsáhlou sbírku, která je nejlepší svého druhu v republice. Jde už o ucelenou kolekci s více než 110 exponáty.
Unikátní sbírka o praní v novém muzeu si lze prohlédnout o sobotách a nedělích od 8 do 18 hodin, nebo po dohodě na telefonním čísle 554 649 075.
Jak ho najít: Pokud pojedete z Krnova tak v Krásných Loučkách odbočíte vlevo směr Hošťálkovy (z M.Albrechtic vpravo). Za pbcí Hošťálkovy v místní
části Vraclávek, v jedné v zatáčce napravo uvidíte malou požární zbrojnici a posléze vpravo obecní hčiště. Muzeum je hned za hřištěm na pravé straně.

Foto: Krnovskem…
Kolo: silniční, cross, MTB
Cyklotrasy:
GPS: S 50°7´33.50, V 17°33´58.08
Odkaz na mapu - google.commapy.cz (také fotomapa)
Otevírací doba:

Pondělí: Zavřeno
Úterý: Zavřeno
Středa: Zavřeno
Čtvrtek: Zavřeno
Pátek: Zavřeno
Sobota: 08:00 – 18:00
Neděle: 08:00 – 18:00
Poznámka: Jiný termín lze dohodout na telefonním čísle 554 649 075

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Branticích
Jednolodní sakrální architektura s gotickým presbytářem (počátek 14. století), renesančně přestavěna v roce 1593, kdy byla přistavěna věž se psaníčkovými sgrafity, sakristie a boční kaple. V 18. století kostel nově zaklenut a prolomena nová okna. V 19. století postavena hudební kruchta, vitraje. Opravy v letech 1998 – 1999.
Jak ho najít: kostel se nachází u místního hřbitova
Odkazy: www.krnov.mic.cz/…
Kolo: silnice, cross, MTB 
Cyklotrasa: přes Brantice vede značená cyklotrasa č.503 (Starý Jičín-Krnov) 
GPS:
S 50°3´47.77, V 17°37´41.77
Odkaz na mapu - google.commapy.cz

Zámek v Branticích – Brantice
Venkovské feudální sídlo. Jižní křídlo postavené v roce 1576 kancléřem krnovského knížectví Jeronýmem Reinwaldem, náhradou za tvrz, připomínanou v roce 1449. Na konci 16.století přistaveno západní křídlo s patrovou arkádou. Další přestavby v roce 1692 Sebastianem Hohenadelem. Za Gottlieba Tracha po roku 1711 dostavěno severní křídlo a upraveno vstupní průčelí.. Sjednocení fasád za hraběte Zigmunda Josefa z Khuenburgu po roce 1802. Volně stojící trojkřídlá jednopatrová stavba s arkádami ve dvoře. V přízemí renesanční a barokní klenby, patro plochostropé. Jednoduchá výzdoba.
Součástí zámeckého areálu je park založený v letech 1890 – 1900 o rozloze cca 2,5 ha, v němž se nachází socha Herkula – monumentální barokní plastika z roku 1709. Interiér zámku je veřejnosti nepřístupný.
Jak ho najít: zámek najdete v Branticích za zatáčkou (a za kostelem) na pravé straně (od Krnova, na levé od Zátoru) za řekou.
Foto: Krnovskem…
Odkazy: www.osoblazsko.cz/…www.hrady.cz/…www.turistika.cz/…
Kolo: silnice, cross, MTB
Cyklotrasa: přes Brantice vede značená cyklotrasa č.503 (Starý Jičín-Krnov)
GPS: S 50°3´44.80, V 17°37´29.10
Odkaz na mapu - google.commapy.cz

Kostel Nejsvětější Trojice – Zátor
Kostel byl postaven v letech 1753 – 1755 jako jednolodní barokní architektura. V těsné blízkosti se nachází známá Zátorská kyselka
Jak ho najít: nachází se v těsně blízkosti Zátorské kyselky, asi 180 m nad kyselkou. Pokud jedete zespodu, zak odbočka vpravo je těsně před kyselkou.
Mše: Po, St, Pá 16.45, Ne 11.00
Foto: Krnovskem…
Kolo: silniční, cross, MTB
Cyklotrasa: přes Zátor vede značená cyklotrasa č.503 (Starý Jičín-Krnov), ke kostelu musíte zabočit v Zátoru na křižovatce u školy doleva do kopce (od Krnova), dále značená č.6165 (Úvalno-Zátor), ta vede směrem od Úvalna v Zátoru kolem nádraží dolů na křižovatku u školy. Od křiž. u školy v Zátoru pokračuje do kopce a pak zatáčí vlevo z asfaltové cesty do kopce k nádraží. Ke kostelu musíte ještě kousek dále do kopce.
GPS: S 50°2’23.67, 17°35’31.32
Odkaz na mapu - google.commapy.cz

Zátorská kyselka – Zátor
Podle starých popisů byl vysledován na levém břehu potoku Zátoráček pod svahem přirozený pramenný vývěr kyselky podle červeného zabarvení s intenzivním probubláváním „plynu z hlubin Země“. Postupně si kyselka získávala nejen mezi obyvatelstvem, ale i v odborných kruzích léčebné vlastnosti. Podle tehdejšího vyjádření voda povzbuzuje chuť k jídlu, posiluje žaludek a střeva, uvolňuje zácpu, rozmělňuje hleny, čistí vředy a může být používána k pití, mytí, kloktání apod. Podle lékaře Meliona v r. 1845 je pramen charakterizován jako ozdravný, osvěžující, kyselé štiplavé chuti. Nejpřesnější vědeckou analýzu provedl v letech 1886 a 1887 profesor krnovského gymnázia G. Flogl, která obsahuje 16 částí s největším zastoupením kyseliny uhličité, vápníku, sodíku, magnézia. Po povodních v roce 1996 a 1997 byl původní pramen znehodnocen. V roce 1999 byl proveden nový vrut hluboký 15,0 m.
Otevírací doba: Letní období: Po-Pá 6.00 – 21.00, Ne 7.00 – 21.00, v zimním do 18.00
Jak jí najít: Nachází se na silnici ze Zátoru do Lichnova, zhruba 200 m pod žel. nádražím a nedaleko pod kostelem Nejsvětější Trojice.
Foto: Krnovskem…
Odkazy: www.sweb.cz/ouzator/kyselkahttp://krnov.mic.cz/…
Kolo: silnice, cross, MTB
Cyklotrasa: přes Zátor vede značená cyklotrasa č.503 (Starý Jičín-Krnov), ke kyselce musíte zabočit v Zátoru na křižovatce u školy doleva do kopce (od Krnova), dále značená č.6165 (Úvalno-Zátor), ta vede směrem od Úvalna v Zátoru kolem nádraží dolů na křižovatku u školy. Od křiž. u školy v Zátoru pokračuje do kopce a pak zatáčí vlevo z asfaltové cesty do kopce k nádraží. Ke kyselce musíte ještě kousek dále do kopce.
GPS: S 50°2’24.02, V 17°35’37.85
Odkaz na mapu - google.commapy.cz

Rozhledna Hanse Kudlicha – Úvalno

Nově zrekonstruovaná rozhledna postavená v roce 1913 opavskou firmou Julia Lundwalla podle projektu bratrů Oskara a Eugen Felgelů na počest poslance Hanse Kudlicha rodáka z Úvalna. Věž je postavena na kontrastu pevné kubické masy žulového zdiva tyčícího se do výšky 22 m a odlehčené ortogonální dvoupatrové vyhlídky a chrličů na jejím vrcholu. V interiéru jsou tři podlaží a dvě terasy. Byla postavena na počest Hanse Kudlicha (1823 – 1917) – úvalenského rodáka a nejmladšího poslance vídeňského sněmu, který se zasloužil v roce 1948 o zrušení roboty. V přízemí bylo po smrti Hanse Kudlicha v roce 1917 vybudováno jeho mauzoleum s urnou a přistavěno venkovní nástupní schodiště.
Vstupné: Dospělí 10,- Kč, děti do 15 let a důchodci 5,- Kč, děti do 6 let zdarma. Zapůjčení dalekohledu: 10,- Kč + osobní doklad.
Jak jí najít: Pokud pojedete od hlavní silnice Krnov-Opava, tak se dáte vpravo (od Krnova, vlevo od Opavy) a pojedete obcí stále do kopce. Skoro na konci obce (a stoupání) se pak podle ukazatele dáte doprava a budete dál stoupat po asfaltové cestě , která Vás přivede až na vrch Strážiště, kde je restaurace a rozhledna.
Foto: Krnovskem…, 3D pohled z rozhledny
Odkazy: www.jeseniky.net/…www.uvalno.cz (v historii obce)
Kolo: na kopec silnice, cross, MTB, k rozhledně (cca 200m), cross, MTB
Cyklotrasy: spodní částí obce prochází cyklotrasa č.55 a č. 6166, přes obec pak č. 6165
GPS: S 50°3’2.17, V 17°43’59.73
Odkaz na mapu - google.commapy.cz (také fotomapa)

Otevírací doba:

Víkendy a volné dny: březen, duben, říjen 10.00 – 12.00 13.00 – 16.00 hod
květen, červen, září 9.00 – 12.00 13.00 – 17.00 hod.
Denně mimo pondělí: červenec, srpen (prázdniny) 9.00 – 12.00 13.00 – 18.00 hod.

Mimo výše uvedenou otvírací dobu hromadné návštěvy turistické skupiny lze sjednat na telefonu (nutno domluvit alespoň den předem): 595 176 893

Vstupné:
Dospělí 10 Kč, deti do 6 let zdarma, děti do 15 let, důchodci 5,- Kč, zapůjčení dalekohledu: 10,- Kč + osobní doklad

Odkazy: www.atlasceska.cz/…

Museum Hanse Kudlicha

Hromadné návštěvy turistické skupiny lze sjednat na telefonu (nutno domluvit alespoň 2 dny předem): 595 176 283 nebo 554 648 040 (obecní úřad Úvalno)www.uvalno.cz
Jak ho najít: nachází se asi uprostřed kopce na levé straně (pokud pojedete odspodu obce), na silnici je ukaztel Muzeum 50 metrů

Kostel Sv. Mikuláše – Lichnov

Farní kostel sv. Mikuláše byl postaven v roce 1730. Má monumentálně řešené průčelí a půdorysnou dispozici ve tvaru kříže. Kostel je z masivního zdiva, celý klenutý, vysoký a světlý, asi 24 m dlouhý. Hlavní věž stojí nad hlavním vchodem a celá je postavena z kamene. Nad křížením kostela je sanktusová věžička se zvonem.
Jak ho najít: kostel se nachází v obci u silnice
Foto: Krnovskem…
Kolo: silnice, cross, MTB
Cyklotrasy: cyklotrasa č. 6073
Odkazy: www.obeclichnov.cz/…
GPS:S 50°0’51.00, V 17°38’28.00

Odkaz na mapu – google.com, mapy.cz (také fotomapa)

MAPA OBLASTI:
(možnost posuvu mapy, přiblížení,…)


Zobrazit místo Tipy na výlet Krnovsko – Osoblažsko na větší mapě
FOTO:
Petr Mikeska 
Rostislav Balner